Dünyaca Ünlü Türk Sporcular

PathfinderTR

PathfindeTR
Yönetici
Administrator
Katılım
20 Mart 2019
Mesajlar
1,227
Çözümler
2
Konum
Türkiye
Web sitesi
www.pathfindertr.com
Dünyaca ünlü türk sporcuların isimlerini, yaptıkları spor dallarını ve hayatlarından kesinleri paylaştığımız içerikle karşınızdayız. Ülkemiz için hizmet vermiş alanında büyük başarılara imza atmış sporcularımızı yakından tanıtmak istiyoruz.


Ünlü Türk Sporcular

Türkiye, birçok spor dalında başarılara imza atan sporcular yetiştiren ülkelerden biridir. Geçmişten günümüze farklı spor branşlarında mücadele eden sporcular, özellikle uluslararası organizasyonlarda yakaladıkları başarılarla isimlerini Türk Spor Tarihi’ne yazdırırken, dünya çapında bir üne sahip olmaktadırlar. Futbol, voleybol, halter, güreş, bilardo, atletizm, okçuluk, tekvando, paralimpik yüzme, tenis, jimnastik, eskrim, judo, badminton ve basketbol gibi birçok spor dalında başarılarıyla dünyaca bir üne sahip bazı sporcuları yakından tanımak için sizler için geçmişten bugüne bir sıralama yaptık… İşte başarılarıyla isimlerini spor tarihine yazdıran ünlü Türk sporculardan bazıları:
Yaşar Doğu

Türk güreş tarihinde kazandığı altın madalyalar ve hayatı boyunca güreşe verdiği emeklerle tanınan Yaşar Doğu, 1913 Samsun doğumluydu. Yaşar Doğu güreş kariyerine köyünde katıldığı karakucak güreşleriyle başladı ve 1939’da Norveç’in Oslo kentinde katıldığı uluslararası yarışmada ikinci oldu. Daha sonra çıktığı bütün maçların kazananı olan Doğu, 1946’da 73 kiloda 6 maç yaparak İsviçre Stockholm’de Avrupa Şampiyonu unvanını kazandı. 1948’de ise Londra’da 5 güreş maçını kazanarak altın madalya sahibi oldu. Türk güreşine birçok başarılı sporcu yetiştiren Doğu, 1961 yılında vefat etti.

Ruhi Sarıalp

Dünyaca ünlü bir atlet olan Ruhi Sarıalp 1924 Manisa doğumludur. Uluslararası birçok müsabakada ve olimpiyat oyunlarında Türkiye’yi temsil eden Sarıalp, üçadım atlama atletizm dalında 1948 yılında Londra’da, 1950’de ise Brüksel’de kazandığı bronz madalyalarla adını duyurdu. Sarıalp, 1950 ve 1952 yıllarında Roma ve Kopenhag’ta düzenlenen Askeri Olimpiyatlarda üçadım atletizm dalında altın madalyalar kazandı. Sarıalp 2001 yılında İstanbul’da vefat etti.

Sinan Şamil Sam

Türk boks tarihine adı yazılan ilk isim olan Sanan Şamil Sam 1974’te Frankfurt’ta doğdu. Ağır sıklet kategorisinde şampiyonluğa ulaşan ilk sporcu olan Sinan Şamil Şam ‘Boğaz’ın Boğası’ lakabıyla tanındı. Sam 1992 yılında Dünya Gençler Boks Şampiyonu oldu ve 1995’te Dünya ikinciliği elde etti. 1999’da ise Büyüklerde Amatör Boks Dünya Şampiyonluğu’nu kazandı. 2002 yılında profesyonel boksa geçen Sam, 12 Ekim 2002 yılında Polonyalı rakibini nakavt ederek Avrupa Şampiyonu oldu ve altın kemerini 2 maçta korudu.

Doğan Babacan

Ünlü teknik adam Doğan Babacan FIFA Dünya Kupası Finalleri’nde 1970’li yıllarda maç yönetmiş ilk hakemdir. 1929 doğumlu olan Babacan, 18 Mayıs 2018 yılında vefat etti. Türkiye’de sevilen saygı gören ve bir çok kişiye örnek olmuş kişiliktir.

Naim Süleymanoğlu

Halterde tüm zamanların en iyisi olmayı başaran Naim Süleymanoğlu ‘Cep Herkülü’ lakabına sahip. 1967 doğumlu olan Naim Süleymanoğlu, halter branşında olimpiyat ve dünya şampiyonu olmayı başarmış ünlü Türk sporcudur. Süleymanoğlu 1988’de Güney Kore’de yapılan Yaz Olimpiyatları’nda silkmede 190 ve koparmada 152.5 kilogram kaldırmış ve toplamda 342.5 kilogramla dünya ve olimpiyat rekorunu kırmıştı. İlk dünya rekoruna 15 yaşında kavuşan Süleymanoğlu 46 dünya rekoru ve 8 dünya şampiyonluğu kazandı. Adına hazırlanmış sinema filmi mevcuttur. Vizyona girdiği sene oldukça ilgiyle izlenerek gişe rekorları kırmıştır. Türkiye’nin adını olimpiyatlarda yüksek sesle duyuran en başarılı sporcularımızdan biridir.

Can Bartu (Sinyor)

Türk futbolunun efsane futbolcusu Can Bartu, dünya çapında üne hem basketbol hem de futbolcu olmasıyla kavuşurken İtalya’da oynadığı yıllarda ‘Sinyor’ lakabını kendisine uygun görüldü. Avrupa Kupaları’nda bu zaman içerisinde final oynayan ilk futbolcu olan Can Bartu, başarılarıyla birçok ülkede tanınan isimlerden biri oldu. Can Bartu 2019 yılında 83 yaşında vefat etti.

Hamza Yerlikaya

Dünyaca ünlü Türk güreşçi Hamza Yerlikaya, 17 yaşında iken büyükler bölümünde dünya şampiyonu olmayı başardı. 1976 doğumlu olan Hamza Yerlikaya’ya Dünya Güreş Federasyonu tarafından ‘Asrin Güreşçisi’ unvanı verildi. Yerlikaya, 8 Avrupa Şampiyonluğu, 3 Dünya Şampiyonluğu ve 2 Olimpiyat Şampiyonluğu’nu elinde bulunduruyor. Devlet Üstün Hizmet Madalyası da verilen Hamza Yerlikaya güreş kariyerini 2007 yılında noktaladı.

Yasemin Dalkılıç

1979 doğumlu olan Yasemin Dalkılıç dalış sporuna küçük yaşlarda başladı ve ilk dünya dalış rekorunu 1999 yılında en zor serbest dalış stilinde kırdı. 68 metre derinliğe dalan Dalkılıç, 2000 yılında iki dünya rekoru daha kırdı. Limitli ve limitsiz serbest dalış disiplinlerinde 100 ve 120 metre dalış yapan Dalkılıç, en zor dalış kategorilerinde önemli başarılara imza attı. Dalkılıç Yunanistan’da yaptığı Desteksiz Sabit Ağırlık kategorisinde 40 metrelik dalışla yeni bir dünya rekoruna daha imza attı.

Süreyya Ayhan

Avrupa Şampiyonluğu kazanan milli atlet Süreyya Ayhan 1978 Samsun doğumludur. Ayhan 1992 yılında başladığı spor kariyerinde, 2000 yılında Sydney’de katıldığı olimpiyat şampiyonasında 1500 metrede yarı final koşarak dünyaca tanınan bir üne sahip oldu. Süreyya Ayhan 2002 yılında Münih’te yapılan 18. Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 1500 metrede Avrupa Şampiyonluğu kazandı.

Kenan Sofuoğlu

Motor sporları dalında uluslar arası üne sahip olan Kenan Sofuoğlu tam 5 kez Supersport şampiyonu olmayı başardı. İlk şampiyonluğunu 2007 yılında alan Sofuoğlu, 2010, 2012, 2015 ve 2016 yıllarında da şampiyonluklar kazanarak gözleri üzerine çevirdi. Ayrıca Sofuoğlu, Portekiz ve İspanya’da katıldığı Moto 2 yarışlarına katılan ilk Türk sporcu olma şansını da yakalamış oldu.

Mirsad Türkcan

NBA’da oynayan ilk Türk basketbolcu olan Mirsad Türkcan 1994 yılında Avrupa’nın en iyi genç basketbolcusu seçilmişti. Türkcan, azimli ve hırslı oyunculuğuyla tanınırken Avrupa’nın en iyi ribaunt oyuncusu unvanını da kazanmıştı. Türkcan’dan sonra birçok başarılı basketbolcu dünya çapında başarılara imza atmıştır. Türkcan dünya çapında tanınan ilk basketbolcu olma unvanıyla öne çıkıyor.

Nevin Yanıt

1986 Mersin doğumlu olan Nevin Yanıt, 2006 yılında Üniversiteler Arası Atletizm Şampiyonası’nda 100 metrede ve 100 metre engellide altın madalya kazanarak gözleri üzerine çevirdi. Yanıt, katıldığı 2008 Pekin Olimpiyatları’nda yarı finalde koşan ilk Türk kadın sporcu oldu.

Halil Mutlu

Bulgaristan göçmeni olan Türk halterci Halil Mutlu 1973 doğumlu. Üst üste kırdığı rekorlar sebebiyle ‘Dinamo’ lakabını alan Mutlu, 10 kez Avrupa şampiyonu, 5 kez dünya şampiyonu ve 3 kez olimpiyat şampiyonu olmuştur. Halil Mutlu aktif spor hayatına 2008 yılında ara verme kararı almıştı.

Nurcan Taylan

Ünlü Türk kadın haltercilerden biri olan Nurcan Taylan, halter ağır sıklette 2 dünya ve 6 Avrupa rekoru kırdı. Taylan 48 kiloda Dünya Olimpiyat rekorunu ise 2004 yılında kırdı ve altın madalya kazandı. 1983 doğumlu olan Nurcan Taylan, Türkiye’ye ilk Olimpiyat Şampiyonluğu kazandıran ilk kadın sporcu oldu.

Semih Saygıner

Avrupa’da ve Türkiye’de en çok oynanan spor dallarından biri olan bilardoda dünyaca üne sahip Türk Semih Saygıner’dir. 1964 doğumlu olan Saygıner, 1988 yılında uluslar arası bilardocuların da yer aldığı bir turnuvada dikkatleri üzerinde çekti. Saygıner ara verdiği uluslararası bilardoya 2014 yılında hızlı bir dönüş yaptı ve 2016 yılında Dünya 3 Bant Bireysel Bilardoda Şampiyonası’nda dünya üçüncüsü oldu. Mr. Magic lakabıyla dünyaya ün salan Saygıner’in tüm dünyada tanınan kendine ait 42 vuruş tekniği vardır.

Tanju Çolak

Futbolun efsane oyuncularından biri olan Tanju Çolak Türkiye’yi uluslararası birçok müsabakada temsil etmiştir. 1987 – 1988 sezonundan Galatasaray formsıyla 39 gol atmış ve ‘Avrupa Altın Ayakkabı’ unvanına sahip olmuştu.

Çağla Büyükakçay

Tenis’te milli sporculardan biri olan Çağla Büyükakçay, 2016 Rio Olimpiyatları’na katılarak dünyaya adını duyurdu. Ünlü tenisçi Büyükakçay, 2016 TEB BNP Paribas İstanbul Cup’a katıldı ve şampiyonluk kazandı. Büyükakçay WTA Turnuva’larında şampiyonluk yaşayan ilk Türk sporcu olmayı başardı.

Mesut Özil

Dünyada en çok oynanan spor dallarından biri olan futbolda birçok Türk oyuncu dünya çapında başarılara imza atmıştır. Mesut Özil de Almanya’da forma giyen oldukça başarılı bir Türk futbolcudur. 31 yaşındaki Özil, çevikliği ile dikkat çeken başarılı bir orta saha oyuncusudur.

Arda Turan

İstanbul’da 1987 yılında doğan ünlü futbolcu Arda Turan, futbol kariyeri boyunca başarılı işlere imza attı ve birçok takımda forma giydi. 2008 yılında ilk kez A Milli Futbol Takımı’nda yer alan Turan uluslararası müsabakalarda başarılarıyla dikkat çekti. Galatasaray takımından 2011 yılında Atletico Madrid takımına transfer olan Turan, Avrupa Ligi’nde final oynayan ve Türkiye dışındaki bir takımla Avrupa Şampiyonluğu yaşayan 2. Türk futbolcu oldu. 2015 – 2016 sezonunda Barcelona takımına transfer olan Turan 41 milyon bonservis ücretiyle en pahalı Türk oyuncu unvanına da sahip oldu.

Mehmet Okur

Türkiye’nin başarılı basketbolcularından biri olan Mehmet Okur 2002 yılında NBA takımı olan Detroit Pistons’a transfer oldu. Başarılarını NBA’de de sürdüren Okur, NBA All Stars’ta yer alan ilk Türk basketbolcu oldu.

Yasemin Adar

Türkiye’nin yetiştirdiği milli sporculardan biri olan Yasemin Adar, Türk güreş tarihine de adını başarıyla yazdıran kadın güreşçidir. Dünya çapındaki başarılarıyla da uluslar arası bir üne kavuşan Adar, 2018’de Dağıstan’da Avrupa Şampiyonu oldu. 2017 yılında da dünya çapında bir başarı sağlayan 27 yaşındaki milli güreşçi Yasemin Adar, Paris’teki Dünya Şampiyonasında rakibini yenerek Dünya Şampiyonu olan ilk Türk kadın güreşçi oldu.

Nur Tatar Askari

2012 Londra Olimpiyatları’nda gümüş madalya alan, 2016 Rio Olimpiyatları’nda ise üçüncülük kazanan Nur Tatar Askari tekvandoda iki olimpiyatta madalya kazanan tek kadın sporcu unvanını almaya hak kazandı. 1992 doğumlu olan Nur Tatar, İran asıllı bir Türk vatandaşı olan eşi ve aynı zamanda antrenörü Mehran Askari ile koronavirüs salgını sebebiyle ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyatları’na hazırlanıyordu.

Sümeyye Boyacı

Dünya ikiciliği kazanarak adını duyuran sporcu Sümeyye Boyacı, paralimpik yüzücü. Eskişehir’de 2003 yılında doğan Boyacı, S5 engelli sınıfında serbest, kelebekleme ve sırtüstü yüzme dallarında yarışıyor. Boyacı 2018 yılında Londra’da düzenlenen Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası’nda 50 metre S5 sırtüstü kategoride dünya ikincisi oldu.

Hüseyin Emre Sakçı

Türkiye’nin son dönemde yüzme branşına verdiği önemle başarılar ardı arkasına gelmeye başlıyor. 1997 İzmir doğumlu olan Emre Sakçı 2010 yılından beri fenerbahçe yüzme kulübünde lisanslı olarak görev almaktadır. Genç yüzücü kariyeri boyunca bir çok rekora sahip olmuştur. 50 – 100 metre kurbağalama, 50 metre serbest, 4×100 metre serbest bayrak ve 4×100 metre karışık bayrak yarışlarında uzun kulvar Türkiye rekorlarına sahiptir. Ülkemizi yurt dışı platformlarda en iyi şekilde temsil eden yüzücümüzün son katıldığı 2020 uluslar arası yüzme liginde 100 metre kurbağalama yarışında 55.74 lük derecesiyle Avrupa rekoru kırmış göğsümüzü kabartmıştır.

Dünyaca Ünlü Türk Sporcular başlıklı içeriği burada bitiriyoruz. Yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanından bizlere paylaşabileceğinizi unutmayın
 
Üst
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!